© VERIZZO 2018. All Rights Reserved

Rośliny, które oczyszczają powietrze

Wybierając rośliny doniczkowe do naszych mieszkań, kierujemy się przede wszystkim ich estetyką i dopasowaniem do wcześniej zaaranżowanego pomieszczenia. A jest w czym wybierać – zwisające, o ozdobnych liściach, kwitnące, owocujące, zachwycające swymi rozmiarami czy subtelne – najważniejsze, aby cieszyły oczy i uzupełniały wnętrze. Dobrze jednak pamiętać, że wybierane przez nas rośliny poza funkcją dekoracyjną, posiadają też niesamowite właściwości.

Badania naukowe dowiodły, że jest grupa roślin, które uczestniczą w jednym z aspektów zjawiska fitoremediacji, czyli po prostu oczyszczania powietrza. Ich podstawową zaletą jest zwiększona produkcja tlenu oraz wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Dzięki tym roślinom możemy odetchnąć pełną piersią we własnym mieszkaniu Już jedna roślina potrafi dostarczyć tyle tlenu, ile czerpiemy podczas leśnego spaceru. Działają również jak naturalny filtr. Absorbując toksyny przez aparaty szparkowe umiejscowione w liściach, oczyszczają powietrze, uśmierzając dolegliwości takie jak ból głowy czy zmęczenie oczu. Są łatwe w utrzymaniu. Jeśli spełnimy podstawowe warunki uprawowe, będziemy się cieszyć ich dobrą kondycją przez wiele lat.

Poznajcie TOP 10 roślin oczyszczających powietrze:

Aloes (Aloe Vera). Należy do gatunku sukulentów o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Wykorzystywany przez koncerny farmaceutyczne oraz kosmetyczne jako ważny składnik preparatów. Lubi słońce i umiarkowane podlewanie. Przeznaczcie dla niego sporo miejsca, ponieważ potrafi osiągnąć duże rozmiary.

Palma Areca (Areca Palm). Roślina pochodząca z Filipin, dzięki której poczujecie egzotykę we własnym mieszkaniu. Lubi wilgotne powietrze i obfite podlewanie w okresie letnim. W warunkach domowych może osiągnąć 2 metry. Warto znaleźć miejsce dla palmy w salonie.

Peperomia (Babby Rubber). Jeśli poszukujesz rośliny, która ożywi wnętrze twojej łazienki, to będzie to peperomia, która uwielbia wilgotne powietrze. Nie jest wymagająca rośliną. Podlewać należy ją wówczas, gdy podłoże jest już wyraźnie przesuszone. W warunkach naturalnych rośnie w zacienionych partiach lasów, dlatego w naszych domach również możemy znaleźć jej miejsce o słabym nasłonecznieniu.

Bambus (Bamboo Palm). Niezwykle szybko i silnie rosnąca roślina. Dobrze toleruje suche i nasłonecznione miejsca, jednak nie bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne. Należy pamiętać o częstym podlewaniu. Znana również jako Lucky Bamboo czyli bambus przynoszący szczęście.

Paproć (Boston Fern). Jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Występuje w wielu gatunkach i oczarowuje różnorodnością kształtów i rozmiarów liści. Dodaje wnętrzom uroku. Warto postawić paproć w pobliżu telewizora lub komputera ze względu na jej właściwości, które łagodzą promieniowanie z urządzeń elektrycznych.

Aglaonema Zmienna (Chinese Evergreen). Egzotyczna roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Azji i Indii. Lubi wysoką temperaturę (20˚C – 25˚C) oraz dużą wilgotność powietrza, natomiast źle znosi zmiany miejsca. Planując zakup aglaonemy przeznaczcie dla niej miejsce o średnim zacienieniu. Należy pamiętać, aby przy pracy z tą rośliną używać rękawiczek, gdyż jej sok działa silnie drażniąco na skórę.

Dracena (Mass Cane).To atrakcyjna palma tropikalna, która bardzo dobrze znosi warunki domowe. Większość gatunków posiada wielobarwne liście, co sprawia, ze rośliny te są wyjątkowe. Dodatkowo blizny po liściach układając się w pień, stanowią niebywałą dekorację. Pamiętajcie, aby znaleźć dla draceny nasłonecznione miejsce, bez światła jej liście tracą barwę.

Daktylowiec (Pygmy Date Palm).Swój niezwykły, tropikalny wygląd zawdzięcza cienkim liściom układającym się w pióropusz. Lubi obfite podlewanie w okresie wegetacji, należy jednak pamiętać, aby podłoże, w którym rośnie palma było dobrze zdrenowane. Jeśli zadbasz o systematyczne usuwanie z jej liści kurzu np. wilgotną szmatką, odwdzięczy się ich pięknym, błyszczącym wyglądem.

Fikus Beniamin (Ficus Alii). Jest równie uroczy jak wymagający. Lubi widne miejsce, jednak nie bezpośrednią ekspozycję na światło, zaś na jego niedostateczną ilość zareaguje zrzucaniem liści. Pamiętajcie też o umiarkowanym i systematycznym podlewaniu fikusa. Jest delikatną rośliną, jednak odpowiednio pielęgnowany będzie cieszył pięknym wyglądem przez wiele lat.

Gerbera doniczkowa (Gerbera Daisy). Poza właściwościami oczyszczającymi powietrze, gerbera trafi skutecznie nawilżyć swoje otoczenie. Występuje w 40 gatunkach, dzięki czemu stanowi idealny element dekoracyjny wnętrz. W okresie wegetacji kwitnie niemal bez przerwy ciesząc piękny wyglądem. Lubi widne miejsca. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

 

Dużo oddechu pełną piersią zaprasza  VERIZZO™

Leave a comment

Facebook