© VERIZZO 2018. All Rights Reserved

Pomaluj mój świat…

Pomaluj mój świat …

Kolory łączcie się!

Wyjątkowy i radosny salon to najpiękniejsza ozdoba każdego mieszkania. Za to jak odbieramy to co Nas otacza w dużej mierze odpowiadają kolory. Ich połączenia mniej lub bardziej udane ostatecznie kształtują wizerunek pomieszczenia. Zakup nawet najdroższych mebli nie gwarantuje salonu jak z bajki. Jak zbudować kolorystykę, aby salon prezentował się jak najlepiej?

Zachowując umiar często wychodzimy na tym najlepiej. Nie inaczej jest z dobieraniem wyposażenia. Kierując się własnym gustem zdarza Nam się „popłynąć”, niestety konsekwencje takich działań bywają bolesne. Nietrafione zestawienie dobrych jakościowo mebli może wyglądać tandetnie. A nawet idealnie dopasowane meble na tle pstrokatych ścian mogą stworzyć obraz pomieszczenia z domieszką kiczu. Dlatego właśnie na etapie planowania lub samych zakupów trzeba spojrzeć na projekt całościowo. Zastanowić się, czy wszystkie elementy do siebie pasują stylistycznie i kolorystycznie.

Stonowany monochromatyzm

Można postawić oczywiście na tzw. pewniaka i urządzać wnętrza monochromatycznie. Decydując się na jeden konkretny kolor i kilka jego odcieni możemy być spokojni o to, że salon będzie spójny. Nie jest to oczywiście dobre rozwiązanie dla każdego. Zwolennicy nietuzinkowych pomieszczeń powiedzą, że jednokolorowy salon jest zbyt przewidywalny lub nawet nudny.

Przeciwieństwa się przyciągają

Łączenie kolorów mebli oraz ścian na zasadzie kontrastu to już nieco odważniejsza propozycja. Klasyką jest kompozycja bieli i czerni, którą można wzbogacić o elementy szarości. Przeciwieństwa kolorystyczne można oczywiście realizować na różne sposoby. Tak na przykład zestawienie ścian w kolorze bieli dobrze łączy się z ciemnymi, drewnianymi panelami. Aby podkreślić szlachetność mebli w kolorze orzechowego brązu również warto postawić na jaśniejsze tło np. delikatnie kremowe. Niezawodna kombinacja głębokiej czerni z żywą czerwienią wprowadza nutę ognistej elegancji. Wyobraź sobie popołudniowy relaks na czerwonej sofie unoszący się w powietrzu aromat gorącej kawy, a to wszystko w ciszy i w błogim lenistwie – w takim salonie aż chce się odpoczywać!

Jednak trzeba przyznać, że w kontraście nietrudno o przesadę. Tak, więc aby zachować ład i harmonię lepiej być powściągliwym. Wyrazisty kolor można na przykład przemycić. Wstaw jeden barwny mebel i dopasuj do niego kolorystycznie kilka dodatków – sukces murowany!

Bezpieczne trio

Zasada trzech kolorów towarzyszy niektórym z Nas na co dzień. Niebieskie jeansy, biała koszulka i czarne buty zawsze wyglądają dobrze. A jak to wygląda w świecie wnętrz? Podobnie. Stosując się do zasady trzech kolorów możemy zaprojektować schludne pomieszczenie, które nie wygląda jak tęcza barw. W sytuacji, gdy nie mamy głowy do tworzenia wyszukanych aranżacji i nie czujemy się pewnie w łączeniu kolorów ta zasada jest przydatna. Lepiej jest połączyć ze sobą trzy kolory, nawet takie które nie do końca do siebie pasują, niż wykorzystać do aranżacji większą ilość barw tylko z pozoru do siebie pasujących. Co za dużo to niezdrowo!

Ogrzej się

Przytulny i ciepły (w dosłownym tego słowa znaczeniu) salon, brzmi dobrze?

Każdy marzy o pomieszczeniach, z których bije przyjazna atmosfera. Kolory oczywiście mają znaczenie także w tej kwestii. Odcienie beżu, brązu, szarości, czerwieni zahaczającej o burgund to przyjemne, uspakajające barwy. Na samą myśl o wnętrzach urządzonych w kolorach ziemi od razu robi się cieplej, prawda? W salonie nie może zabraknąć wyjątkowego klimatu, może właśnie wnętrze z brązem w roli głównej okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę 😊!

„Ciepło zimno”

W kwestii ostrożnej aranżacji warto również wspomnieć o pewnej ogólnej zasadzie. Planując wnętrza postaraj się uwzględnić w swoim projekcie kolory, najlepiej z podziałem na ciepłe i zimne. Po co to robić? Oczywiście dla bezpieczeństwa. Mówi się, że w jednym pomieszczeniu powinno się stosować albo wyłącznie ciepłe, albo zimne barwy. Oczywiście często zdarzają się udane kombinacje kolorów z dwóch przeciwnych drużyn, ale trzeba przyznać, że dla amatorów może to być zbyt duże wyzwanie. Dlatego jeżeli szukasz pewnego rozwiązania to kolory zawierające w sobie tony niebieskiego takie jak: granat, fiolet, ciemna zieleń, czerń łącz ze sobą. A z pochodnych żółtego stwórz zestaw do innego pomieszczenia. Wybierz kilka barw z grupy ciepłych mogą to być: oliwkowa zieleń, burgund, czekoladowy brąz, beż, pomarańcz czy róż.

Dodaj blasku

W porannych promieniach słońca wnętrze nabiera wdzięku. Ale można uzyskać jeszcze lepszy efekt. Połyskujące wazony, figurki, a nawet uchwyty od szaf czy szuflad pięknie odbijają światło. Jak to jest z tym złotem i srebrem? Zasada mówi, że złoto lepiej łączyć z zimnymi odcieniami takimi jak turkus czy granat. Natomiast kolor srebrny dobrze komponuje się z się z każdym odcieniem szarości, dobrze współgra również z pastelami.

Kolorowych chwil życzy VERIZZO™

 

 

Leave a comment

Facebook