© VERIZZO 2018. All Rights Reserved

Domowe miejsce pracy

Przestrzeń domowa jest na tyle niesamowita, na ile pozwolimy na to naszej wyobraźni. Dom jest miejscem spotkań, wypoczynku, zaciszem dla złamanych serc, polem zabaw, małym kinem, a także miejscem pracy. Jak sprawić aby domowe miejsce pracy było przyjemne, a zarazem pełne profesjonalizmu i pasujące do aranżacji domu? Oto kilka wskazówek, jak urządzić domowe miejsce pracy.

Pokój kontra kącik

Jeśli masz w domu pomieszczenie, które możesz zaadoptować na domowe biuro, to świetne rozwiązanie dające wiele możliwości. Biuro w domu wiąże się z luksusem posiadania wolnego miejsca, które możemy przeznaczyć właśnie na ten cel. Trzeba więc ten luksus dobrze zagospodarować.

Biurko powinno być stabilne, duże i wielofunkcyjne. W zależności oczywiście jaka formę pracy wykonujemy, powinno być dostosowane do potrzeb – inne dla prawnika, pisarza, handlowca, a inne dla projektanta czy architekta. Postaw go w centralnej części pokoju tak, aby bok biurka skierowany był do okna. Dzięki temu zagwarantujesz sobie oświetlone miejsce pracy. Meble i biurko powinny stanowić całość. Im mniej różnorodności zastosujesz w wystroju wnętrza, tym większe będzie twoje skupienie na pracy. Mile widziane są zdjęcia z rodziną czy rysunki namalowane przez dzieci, lub inny ‘wycinek’ życia codziennego, który przywoła na myśl mile wspomnienia. Postaw w biurze zegar i radio, jeśli lubisz pracować przy muzyce.

Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania odrębnego pomieszczenia, wówczas zadbaj, aby kącik pracy był wyjątkowym miejscem. Nie pracuj w kuchni czy jadalni, ponieważ w sposób nieświadomy zwiększysz ilość zjadanych posiłków. Ponadto posiłki zjadane w czasie wolnym od pracy nie będą odpowiednio celebrowane, ponieważ będziesz rozmyślał o pracy. Również sypialnia nie jest dobrym miejscem do pracy. Zadbaj o to, aby sypialnia pozostała miejscem domowego zacisza, przed progiem którego pozostawiamy wszystkie troski i stresy minionego dnia.

Kącik pracy nie musi być duży. Wystarczy, że zmieścisz tam biurko lub stolik, regał na najpotrzebniejsze przybory pracy oraz dobrą lampkę. Bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zagospodarujesz niewielką przestrzeń są ławy z funkcją otwierania i zmiany wymiarów – dzięki takiemu meblowi w prosty i przyjemny sposób dostosujesz miejsce użytku codziennego w miejsce pracy. Wielofunkcyjna ława nie tylko zmieni się w stolik przystosowany do pracy, ale również można powiększyć jej blat zwiększając jednocześnie miejsce na najpotrzebniejsze przedmioty. Dodaj do swojego miejsca pracy odpowiednie oświetlenie. Lampa nie może znajdować się z tyłu czy z boku. Powinna oświetlać przód biurka lub znajdować się bezpośrednio nad nim. Bardzo dobrym rozwiązaniem na wyodrębnienie z pomieszczenia miejsca pracy, jest zastosowanie parawanu lub zasłonki, dzięki którym zagwarantujesz sobie minimum prywatności.

Kolory i światło pracy

Najlepsze światło, to światło naturalne. Wiadomo jednak, że nie zawsze mamy możliwość pracy tylko przy świetle dziennym. Dlatego bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Najlepsze lampy to te o szerokim kloszu i z żarówkami o ciepłej barwie. Jeśli zastosujemy w pomieszczeniu kilka źródeł światła zamiast jednego centralnego, wówczas sztuczne światło stanie się bardziej przyjazne i naturalne.

Urządzając biuro czy kącik biurowy pamiętaj o zastosowaniu jasnych kolorów, zarówno ścian, jak i dodatków. Jasne kolory dodają pomieszczeniu świeżości i pomagają się skupić. Im mniej dodatków w jaskrawych kolorach, tym twoje miejsce pracy stanie się bardziej przyjazne.

Niezbędnik pracusia

  • Jeśli pracujesz w domu zrób wszystko, aby się odciąć od zajęć domowych. Praca, którą masz wykonać będzie szła sprawniej.
  • Nie pracuj przy telewizorze, nawet wyciszonym. Zmieniające się obrazy są bardzo wciągające.
  • Jeśli nie możesz się skupić, ponieważ wiesz, że powinieneś załatwić kilka ważnych spraw niezawodowych – zrób listę tych spraw z informacją, jak zamierzasz je rozwiązać i kiedy. Taki plan wniesie spokój w twoje pracownicze życie.
  • Często wietrz pomieszczenie. W chłodzie pracuje się lepiej. W świeżym powietrzu również 🙂
  • Jeśli nie potrafisz znaleźć rozwiązania nie szukaj go na siłę. Poczekaj. Rozwiązanie przyjdzie samo.

Efektywnych i przyjemnych godzin pracy życzy  VERIZZO™

Leave a comment

Facebook